Наш блог
blank

Заходи зі збереження товарів на складі

Втрати на складі – одна з найголовніших проблем в сфері роздрібної торгівлі і бізнесу в цілому, якщо його діяльність безпосередньо пов’язана з логістикою складів. Єдиний вихід – ухвалення відповідних заходів щодо скорочення товарних втрат, які будуть розглянуті в статті і, сподіваємося, будуть вам корисні.

Причини виникнення товарних втрат на складі

Причини можуть бути самими різними, і всі взаємопов’язані, тому дуже важливо знати про всі з них і відразу ж запобігати, якщо раптом вони виникають. Далі ми перерахуємо всі можливі з них.

Неправильне зберігання та переміщення.

 • Неакуратне навантаження / розвантаження продукції, що викликає дефекти;
 • Неправильні умови утримання, характерних для товарів;
 • Пошкодження, що викликаються комахами;
 • Неправильне дотримання температурних норм;
 • Високий рівень вологості в приміщенні.

Крадіжки. На жаль, це часто відбувається через несумлінність деяких співробітників. Про те, як це припинити і контролювати буде розглянуто в блоці: «Які заходи вжити, щоб скоротити втрати?»

Непрофесійність співробітників. Не крадіжка, але все ж через непрофесійний підхід співробітників може бути втрачено і зіпсовано велика кількість товарів.

 • Неякісне маркування, внаслідок якого виникає втрата товару;
 • Неправильне зазначений адрес поставки товарів;
 • Неправильна система відстеження терміну придатності – і, як наслідок, накопичення на складі простроченої продукції;
 • Відсутність системності в роботі.

Природний убуток товарів

 • Усушка. Можна сказати, головний фактор, що впливає на природний убуток продукції з малою кількістю вмісту води. Вона може виникнути як при утриманні на складі продовольчих товарів – м’ясна, рибна, молочна, кондитерська продукція; так і непродовольчих – шкіра, тканини, косметика і т.д .; і навіть якщо продукція якісно герметизирована. Для уповільнення цього процесу слід тримати продукцію в холодному місці і підвищеної вологості – її можна забезпечити за допомогою полімерних упаковок, завдяки яким волога залишається усередині упаковки.
 • Розпил. Подрібненні продукти, які можуть частково висипатися з упаковки при фасуванні, зважуванні, переміщенні. Наприклад, борошно, цукор, порошки і т.д.
 • Розлив. Продукти, що складаються з в основному з рідини. Наприклад, напої, мед, художні та будівельні фарби і т.д .;
 • Вбирання рідкої фракції продукту. Схильні товари з вмістом легкорухливою води і жиром в складі – квашені овочі, охолоджене м’ясо і риба і т.д.
 • Бій. Найбільше схильні до товари зі скляною упаковкою – напої, парфумерія, а також посуд і т.д.

Кількісні (природні) втрати піддаються списанню, виходячи із затверджених норм. Ці норми носять граничний характер. Продукція буде списуватися тоді, коли в процесі інвентаризації виявиться недобір товарів.

к содержанию ↑

Види товарних втрат

Для початку, потрібно розуміти, що складські втрати бувають як товарні, так і матеріальні. У першому випадку товар втрачає свої кількісні чи якісні властивості, стосовно самої оболонки товару і його змісту, а в другому – в грошовому. Звичайно, обидві ці групи пов’язані між собою, так як матеріальні виникають в разі товарних. Важливо враховувати цей взаємозв’язок і не допускати помилок на етапі товарних втрат.

Як було згадано вище, втрати товарної продукції бувають кількісними і якісними, виходячи з виду втрачених характеристик.

Кількісні втрати безпосередньо залежать від природних втрат, розглянутої раніше. Якісні ж – виникають через мікробіологічних, біологічних, біохімічних, хімічних, фізичних і фізико-хімічних процесів, викликаних такими процесами, як:

 • бродіння, пліснявіння, розвиток бактерій;
 • псування через комах (моль, жуки, личинки, гусениці);
 • біологічний процес розпаду енергетичних речовин – овочі, фрукти, яйця, борошно, крупи, які не пройшли пропарювання і т.д.
к содержанию ↑

4 помилки, які часто допускають при скороченні втрат на складі

 1. Штрафи співробітникам. Часто керівництво вважає, що якщо збільшити штрафи, то робота налагодиться через страх втратити гроші. Однак у такій натягнутою обстановці співробітники стануть допускати тільки більше помилок.
 2. Економія на підборі і підготовці персоналу. Так, можливо ви і будете платити за роботу менше, але краще навчити або найняти професіоналів, які точно будуть відпрацьовувати свої гроші, виводячи компанію на новий рівень. Крім того, співробітник, який не знає цінностей компанії, буде підривати її імідж і тим самим знижувати продажі.
 3. Перевищення трудових норм персоналу. Наприклад, збільшення часу роботи за рахунок зменшення перерви або сильне збільшення обсягу обов’язків. Через це співробітник буде швидше втомлюватися, допускати помилки – внаслідок чого виникнуть втрати прибутку.
 4. Неправильний розподіл витрат. Потрібно розуміти, що якщо в одній області підняти витрати (наприклад, найняти двох співробітників замість одного або впровадити систему адресного зберігання), то це істотно збільшить можливість зниження витрат в іншій області.

Щоб скоротити товарні втрати на складі, потрібно підійти до питання комплексно.

к содержанию ↑

Які заходи вжити, щоб зменшити втрати?

Далі ми розглянемо методи зниження втрат на складі, які допоможуть їм запобігти і мінімізувати.

Забезпечте найбільш відповідний  вид транспорту для перевезення продукції.

І не забувайте: доплата більш професійним водіям і вантажникам може вийти вам набагато нижче за вартістю в кінцевому підсумку, ніж псування при недобросовісному перевезенні, завантаження й розвантаження товару.

Організуйте правильне зонування в усьому приміщенні.

 • Розмежувати товари, які не можна зберігати близько один до одного – найбільше це стосується норм природних втрат овочів і фруктів, чутливих до вироблення етилену або, навпаки, його відсутність. Підтримуйте нормативи по зберіганню товару на складах;
 • Виділіть зони зі спеціальним освітленням, температурою, рівнем вологості для деяких товарів і не забувайте щодня перевіряти дотримання правильних умов зберігання в цих зонах;
 • Контрулюйте, щоб проходи між зонами були вільними – це допоможе уникнути фізичного псування продукції.

Забезпечте зручне обладнання для зберігання.

 • Придбайте стелажі для кожного виду товару – це зручно, так як завдяки ярусах, товар не буде стояти один на одному і псувати тим самим оболонку і вміст. Крім того, яруси в стелажах можна робити різної висоти – це дозволяє заощадити місце. Якісна складська техніка забезпечить більш ефективну роботу співробітників.

Обзаведіться спеціальним торговим обладнанням.

Встановіть ТЗД (термінал збору даних) – систему, при якій приймаючи товар можна з легкістю виявити недостачу від постачальника. Також за допомогою цієї системи також можна врятувати склад від злодійства і здійснювати облік товару за терміном придатності.

Систематизуйте, контролюйте і покращуйте роботу співробітників.

 • Впровадити систему адресного зберігання – технологія, при якій кожному окремому товару присвоюється свою адресу, завдяки чому його просто і швидко знайти. Крім того, ця система вирішить такі проблеми, як неправильний відбір товару за терміном придатності, пряму залежність від персоналу і довгу збірку замовлень;
 • Проводити регулярно інвентаризацію;
 • Організуйте відеоспостереження;
 • Найміть охорону на склад або встановіть RFID-систему, яка сповіщає про спробу крадіжки товару за межі приміщення, завдяки штрих-кодам на кожній одиниці;
 • Оптимізуйте маршрут комірника для обходу осередків;
 • Організуйте і контролюйте дотримання вхідного контролю при прийманні продукції на наявність документів, що підтверджують якість та безпеку – це допоможе уникнути отримання товару неналежної якості;
 • Навчайте співробітників перед прийомом на роботу, а також влаштовуйте для них періодичні тренінги на підвищення кваліфікації.

Така розробка заходів щодо запобігання втрат товарів є ефективним методом і для підняття загального рівня відповідальності співробітників, а також сприяє підвищенню лояльності клієнтів. Детальніше про результати, яких можна досягти за допомогою подібних заходів, ми розповімо далі.

к содержанию ↑

Яких результатів можна досягти?

Завдяки проведенню перерахованих заходів по скорочення втрат товару на складі, можна отримати наступні результати:

 • Значне скорочення псування, втрат і крадіжок;
 • Зменшення документообігу;
 • Висока швидкість обслуговування клієнтів;
 • Зниження залежності від людських ресурсів;
 • Швидка адаптація нових співробітників;
 • Удосконалена робота персоналу, підвищення ефективності;
 • Контроль за виконанням обов’язків;
 • Довіра і лояльність клієнтів підвищиться.

 

Як ви бачите, автоматизований підхід до ведення складу необхідний. Перераховані в статті заходи щодо скорочення і запобігання втрат на складі зведуть до мінімуму всі причини їх виникнення. Щоб налагодити роботу складу, почніть з аналітики товарних груп, які терплять втрати, з’ясуйте причини і розробіть стратегію по їх скороченню. Хороший план – запорука відмінних результатів.

blank
Розрахунок вартості вашого замовлення

Ми відповімо найближчим часом. Це Вас ні до чого не зобов'язує